Fransa, Apple’dan Ulusal Kişi İzleme Uygulaması için İOS Güvenlik Özelliğini Devre Dışı Bırakmasını İstedi

Fransa, Apple’dan Ulusal Kişi İzleme Uygulaması için İOS Güvenlik Özelliğini Devre Dışı Bırakmasını İstedi.

 

Fransa hükümeti, COVID-19’un yayılmasını izlemek için bir Kişi İzleme Uygulaması yayınlamak için çalışıyor. Ancak Apple’ın İOS güvenlik özellikleri şu anda yazılımın çalışmasını engelliyor.

Dünya COVID-19 tehdidini ortadan kaldırmak için çabalarken, birçok ülke virüsten kaynaklanan yayılmayı takip etme ve azaltma çabalarında dijital çözümlere yöneliyor. Hem vakalar hem de ölümler açısından en zor günlerden geçen biri olan Fransa, hastalığın yayılmasını takip etmek için bir Kişi İzleme Uygulaması geliştiriyor, ancak Apple’ın sıkı gizlilik önlemleri, yazılımın iOS cihazlarındaki kullanımını sınırlıyor.

İOS’ta, Bluetooth üzerinden veri aktaran uygulamaların arka planda çalışması sınırlanmış. Kullanıcı verilerini korumak için tasarlanan bu sınırlama Kişi İzleme Uygulaması çalışmalarını ciddi şekilde etkiliyor.

Bloomberg’e göre Coronavirüs’den dolayı Kişi İzleme Uygulamasını Mayıs 11’e kadar serbest bırakmak amacıyla Fransa, Apple’dan bir istisna yapmasını ve güvenlik protokolünü “kaldırmasını” istedi.

Fransız Dijital Bakanı Cedric O yayına verdiği demeçte, “Apple’dan sağlık sistemimize bağlanacak egemen bir Avrupa sağlık çözümü geliştirmemize izin vermek için teknik engeli kaldırmasını istiyoruz.”

Ancak şimdiye kadar Apple ile görüşen bakanlar bu konuda henüz ilerleme kaydetmediler.

Yorum için ulaşıldığında Apple, Bloomberg‘i Google ile ortaklaşa geliştirilmekte olan kendi iletişim izleme sistemi ile ilgili bir önceki açıklamaya işaret etti.

Bu ayın başlarında duyurulan Apple-Google programı, kısa mesafeli Bluetooth sinyalleri, güvenli yerel veritabanları, anonimleştirilmiş cihaz tanımlayıcıları ve diğer modern mobil teknolojiyi kullanarak Kişi İzleme işlemini otomatikleştiren bir platformlar arası çözümdür. Oyundaki diğer yöntemler gibi, Apple ve Google’ın iletişim izleme girişimi de, enfekte bir kişinin belirli bir süre boyunca kiminle temas kurduğuna dair bir geçmişi koruyarak bir hastalığın yayılmasını izlemeyi amaçlamaktadır.

Ortak bir bildiride “Apple ve Google’daki olarak, dünyanın en acil sorunlarından birini çözmek için birlikte çalışmak için daha önemli bir an olmadığına inanıyoruz. ” “Geliştiriciler, hükümetler ve halk sağlığı sağlayıcıları ile yakın işbirliği ve işbirliği sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin COVİD-19’un yayılmasını yavaşlatmasına ve günlük yaşamın geri dönüşünü hızlandırmasına yardımcı olmak için teknolojinin gücünden yararlanmayı umuyoruz.” diye açıklama yaptılar.

  • Leave a Comment