iPhone’unuzun Mikrofonu Çalışmıyor mu? Sorun Nasıl Çözülür?

iPhone‘unuzun mikrofonu çalışmıyor mu? Ya da insanlar sesinizi net bir şekilde duyamadıklarından şikayet mi ediyorlar? Yoksa iPhone‘unuzda kaydedilmiş videoların ve seslerin ses kalitesi düşük mü? Muhtemelen, cihazınızdaki mikrofon beklendiği gibi çalışmıyor. Şimdi, panik yapmadan önce, düzeltmek için Apple Store mağazasına gitmenize gerek yok.  Çünkü hata hem donanım hem de yazılımla ilgili olabilir.

Bu yazımızda, önce iPhone’unuzdaki mikrofonun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için iPhone’unuzu inceleyeceğiz. Bundan sonra, iPhone’unuzun mikrofonunu iyi bir şekilde düzelten çeşitli sorun giderme adımlarında size rehberlik edeceğiz.

İlk Önce İPhone’unuzun Mikrofonunu Test Edin

İPhone 11/11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone X / XS Max, iPhone XR, iPhone 8 / 8Plus gibi son iPhone modelleri, biri üstte, biri arkada ve altta üçüncü olmak üzere üç mikrofonla birlikte gelir.

Ön ve arka mikrofonu kontrol etmek için ön ve arka kamerayı kullanarak iki hızlı video kaydedin ve sesi kontrol edin. Alttaki mikrofon kontrol etmek için, iPhone’daki sesli notlar uygulamasını açın ve mikrofonu ağzınıza yakın bir yerde tutan bir sesli not alın. Her hangi bir şeyler söyleyin ve sesin düzgün olup olmadığını kontrol edin. Sesinizin soluklaştığını veya çatladığını görürseniz, iPhone’unuzun mikrofonuna bakılması gerekir.

İPhone’unuzun Mikrofonu Nasıl Onarılır

1.   Diş Fırçası ile temizleyin

Cihazınızın mikrofonuna yapışan küçük toz parçacıkları, aramalarda boğuk bir ses çıkışının nedeni olabilir. İPhone’unuzun mikrofonunu temiz bir diş fırçası veya hava kompresörü kullanarak temizleyebilirsiniz. Ancak, basınçlı havanın akışına dikkat edin, düşük tutun, aksi takdirde iPhone’unuzun iç kısımlarına zarar verebilir. İPhone’unuzun mikrofon deliğine keskin bir nesne sakın sokmayın, bu kalıcı olarak zarar verebilir.

2.   Bluetooth Cihazlarının Bağlantısını Kesin

Bu bana her zaman oluyor. Kablosuz kulaklıklarım cebimde boşta dururken otomatik olarak açılıp iPhone’uma bağlanıyor. Dolayısıyla, iPhone’umdan bir çağrı aldığımda, cihaz onu bağlı cihaza yani (AirPods) gönderiyor ve iPhone arama sesini duyamıyorum. Bu, iPhone’unuz harici bir Bluetooth hoparlöre veya arabanızın bilgi-eğlence sistemine bağlıysa da başınıza gelebilir.

Bu tür sorunlardan kaçınmak için Bluetooth cihazlarını bu tür senaryolarda iPhone’unuzla kontrol merkezinden manuel olarak çıkarmanız öneriyoruz.

3.   Herhangi bir şeyin iPhone’unuzun Mikrofonunu Kapatmadığına Emin Olun

Dışarıdaki insanların çoğu iPhone’larını korumak için üçüncü taraf kılıflar kullanıyor. Yasal olanlar gayet iyi, ancak bilinmeyen bir satıcıdan ucuz bir kılıf kullanıyorsanız, kasanın altındaki deliklerin iPhone’unuzdakilerle aynı hizaya geldiğinden emin olun. Delikler hizalanmazsa, iPhone’unuzun mikrofonunu kapanır ve bu da mikrofonla ilgili kalite sorunlarına yol açacaktır.

4.   Telefon Gürültüsünü Gider’i Kapatın

iOS varsayılan olarak, iPhone’u kulağınıza tuttuğunuzda telefon görüşmelerindeki ortam gürültüsünü azaltmak için Gürültü iptaline olanak tanır. Bu çoğu senaryoda iyi çalışıyor olsa da, yatakta yatarken biriyle konuşuyorsanız sesinizi kesebilir ve karşı taraf sesinizi duyamayabilir. Bu karşı taraf bazen de siz olursunuz.

5.   Üçüncü Taraf Uygulamalar için Mikrofon Erişimini Etkinleştir

FaceTime, Skype veya WhatsApp gibi uygulamalarda video görüşmeleriyle ilgili sorun yaşıyorsanız, muhtemelen bu uygulamalar için mikrofon iznini etkinleştirmemişsinizdir.

iPhone, Ayarlar > Gizlilik > Mikrofon sekmesine girin ve ilgili uygulamalara mikrofon erişimini etkinleştirin.

6.   iPhone’unuzun Tüm Ayarlarını Sıfırlayın

İPhone’unuzu sıfırlamak, cihazdaki ara sıra yazılım hatalarını ortadan kaldırabilir. Bunu yapmak yalnızca iPhone’unuzu yeniden başlatacak ve verilerinize hiçbir şekilde dokunmayacaktır.

iPhone, Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine basın.

7.   İPhone’unuzu güncelleyin

iPhone’a gelen yazılım güncellemeleri bazen hatalarla dolu olabiliyor. iPhone’unuzdaki mikrofon sorunu son bir yazılım güncellemeden sonra ortaya çıktıysa, sorununu çözmek için aygıtınızı iOS’un en son sürümüne güncellemeniz gerekir. iPhone’nunuzu güncellemek için aşağıdaki kılavuzu takip edin.

iPhone, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin ve cihazınıza en son İOS sürümünü indirin.

 

Yukarıdaki kılavuzu adım adım takip edin ve eminim iPhone’unuzda mikrofon sorunu çözülecektir. Hala çalışmıyorsa, en yakın Apple merkezini ziyaret etmenin zamanı geldi. Yukarıdaki adımlardan herhangi birinin iPhone’unuzun mikrofon sorununu çözmede işe yaramaması durumunda, bir yorum bırakın ve bize bildirin!

  • Leave a Comment